Prosperity - Achieving Life Fulfillment
Aktualności

Dlaczego zmiana jest trudna (cz 2)

 

MÓZG  vs  ZMIANY

Mózg to  najpotężniejszy „komputer‘ we wszechświecie, źródło naszych myśli i uczuć.

Badania pokazują, że struktura mózgu odzwierciedla wszystko, co znamy.  
Wszelkie informacje, jakie napływają do nas przez całe życie, w postaci wiedzy i doświadczeń są przechowywane  w połączeniach synaptycznych w mózgu. 
Nasze związki z ludźmi, miejsca w których byliśmy, rzeczy które znamy i posiadaliśmy w różnych okresach życia oraz miliony doświadczeń przeżywanych na przestrzeni lat – tworzą strukturę naszego mózgu.  
Nasze wspomnienia, nawyki uaktywniają każdego dnia te sieci komórek nerwowych, które odzwierciedlają wcześniejsze doświadczenia, już zapisane w naszym mózgu.  

To powoduje, że myślimy automatycznie, w nawykowy sposób, tak jak w przeszłości. Nasza codzienność, to ci sami ludzie, partner, współpracownicy, rodzina, znajomi, te same obowiązki, praca, te same rzeczy – dom, otoczenie, samochód, droga, codzienne nawyki – mycie zębów, kawa  w znajomej kawiarni,  sklep spożywczy, kościół, etc.

To wszystko wiąże ze znanym cię światem i każe ci powtarzać te same doświadczenia.
Twoja tożsamość staje się zależna od wszystkiego co znasz. 

Reagując nawykowo, zgodnie z tym co znasz i pamiętasz, tworzysz poziom umysłu identyczny z przeszłością i tak oto twoja przeszłość, staje się twoją przyszłością.

Każdego ranka zmysły podłączają cię do tej samej rzeczywistości i wiesz, że osoba leżąca obok to twój partner, z którym przeżyłeś pół życia, a szczekanie zza drzwi to znak, że twój pies chce wyjść na spacer.
I tak to działa…

Jeśli więc myślisz w ten sam sposób, robisz te same rzeczy i odczuwasz te same emocje, to wzmacniasz tę konkretną rzeczywistość. Zgodnie z prawem Hebba, które głosi, że jeśli ciągle aktywujesz te same komórki nerwowe, to przy każdym kolejnym pobudzeniu utrwalasz i budujesz długoterminowe połączenia.

Ten cykl reakcji sprawia, że mózg i twój umysł wzmacnia tę konkretną rzeczywistość, i stajesz się neurochemicznie związany z warunkami panującymi w twoim życiu.

W wyniku tego powstaje bardzo charakterystyczna sygnatura mentalna – czyli twoja osobowość.

Jest jeszcze jedna, zła wiadomość:  twój mózg jest stworzony po to, by cię ochronić, i jego celem głównym jest bezpieczeństwo, a zmiana kojarzy się zagrożeniem,  więc będzie robił wszystko, by utrzymać statusu quo.

I dlaczego do diaska, oczekujesz w głębi ducha, że w twoim życiu wydarzy się coś innego, że staniesz się bogaty, niezależny, szczęśliwy… skoro dzień w dzień myślisz w taki sam sposób, wykonujesz te same czynności i odczuwasz te same emocje? 
A w dodatku najpotężniejszy komputer we wszechświecie chroni cię przed zmianą.

Mam dla ciebie złą wiadomość. 
Trzymając się tej samej myśli i uczuć stworzysz tę samą rzeczywistość i nic nie pomogą euforyczne mowy motywacyjne i energetyczne eventy…
Dlatego, tak łatwo rezygnujesz z nowych celów i swoich marzeń. 
A może już tego wielokrotnie doświadczyłeś.

Obserwuję to ciągle i ciągle i rozumiem dlaczego zmiana jest trudna…  ale nie niemożliwa. 

Ale to w następnym odcinku…

Irena Sowińska

Sprawdź też

​ŚWIECIE, CO SIĘ STAŁO?

Jak zarządzać sobą w czasach chaosu. Pandemia, zaraza, zamknięty świat, stany wyjątkowe, chaos, etc. dotąd …